Warownia obronna w Reszlu

 

Ostatnim z czterech najlepiej zachowanych gotyckich zamków na obszarze Warmii jest warownia obronna w Reszlu. Powstała ona w latach 1350-1401, była wielokrotnie oblegana i zdobywana przez wojska polskie i krzyżackie. 

Pierwotnie zamek miał postać drewniano-ziemnej warowni, która powstała w okresie przedkrzyżackim. Jak wskazują badania archeologiczne, zbudowana została przez pruskie plemienia Bartów, zamieszkiwanych dawniej te ziemie. W latach 40. XIII w. fortyfikacje te zagospodarowali Krzyżacy na cele strażnicy. Na jej miejscu wzniesiono czworoboczny zamek. Początkowo powstał jeden budynek, od strony wschodniej, a w pozostałych częściach dziedziniec został otoczony ceglanym murem. Na przełomie XIV i XV w. wzniesiono nowy budynek mieszkalny od strony południowej, a komunikację między budynkami umożliwiały ozdobne murowane krużganki.

 Zamek często zmieniał właścicieli, przechodząc z rąk wojsk polskich, w ręce zakonu krzyżackiego. Po Pierwszym Rozbiorze Polski, królowie pruscy utworzyli więzienie na zamku, które zostało zniszczone po pożarze w 1807 r. W latach 20. XIX w. jedno skrzydło zamku przeznaczono na cele sakralne i stworzono tam kościół ewangelicki. Przeprowadzony wówczas remont przyczynił się w znacznym stopniu do zatarcia średniowiecznego charakteru budowli; rozebrano m.in. piętrowe krużganki. 

W 1958 r. zamek został przejęty przez Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Pojezierze”. Gruntowny remont przeprowadzony w latach 1976-1985 pozwolił na utworzenie w nim Galerii Sztuki Współczesnej (będącej oddziałem Muzeum Warmii i Mazur) oraz domu pracy twórczej uznanego przez wielu artystów. 

Kolejne rewitalizacje dotyczyły zaadaptowania części zamku na cele turystyczne i kulturowe. W 2001 r. murach zamku powstał Zamek Reszel Kreativ Hotel, o wysokim standardzie łączący nowoczesne potrzeby, z tradycją i wyjątkowym charakterem tego miejsca. Niezwykły nastrój zamkowych wnętrz, z pięknymi gotyckimi sklepieniami, malowniczy dziedziniec, zakamarki międzymurza, tworzą wyjątkowe miejsce na mapie Warmii. W XIV wiecznym zamku Reszlu, stworzono niepowtarzalną atmosferę, dzięki tajemniczej aurze zamczyska, gotyckim wnętrzom i pięknemu widokowi rozpościerającemu się na miasteczko. Hotel cieszy się ogromnym zainteresowaniem, zarówno miłośników historii, jak i turystów chcących przenieść się do czasów świetności zakonu krzyżackiego. Hotel połączył średniowieczną surowość z nowoczesnym komfortem, tworząc wysokiej klasy, cztero-gwiazdkowy hotel.

Obiekt ten stanowi ważny element na mapie zabytków historyczno-kulturowych Warmii i jest kolejnym przykładem pozytywnych skutków przystosowania zabytkowej budowli dla celów turystycznych i kulturowych



Fot. 1. Zamek krzyżacki w Reszlu

Źródło: https://archeologia.com.pl/zamek-w-reszlu-siedziba-biskupow/ Źródła:

1. Reszel Perła Warmii, http://bip.warmia.mazury.pl/reszel_gmina_miejsko_-_wiejska/system/obj/5088_4.pdf.

2. Czubiel L., Zamki Warmii i Mazur, „Pojezierze”, Olsztyn 1986, s.73-81.

3.  Zamek Reszel, http://www.zamek-reszel.com/.






Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Zamek Krzyżacki w Kętrzynie

Zamek krzyżacki w Pasłęku

Organizacje i stowarzyszanie promujące region Warmii