Zamek w Malborku

 

    Drugim, po zamku w Bytowie, elementem na Szlaku Gotyckich Zamków jest zamek krzyżacki w Malborku (Kaszuby). Zespół zamkowy w Malborku to największa gotycka twierdza w Europie, wzniesiona z cegły i najlepszy przykład architektury obronno-rezydencjalnej średniowiecza.
    Zamek w Malborku wznoszono od około 1274 r., a od 1309 r. rozbudowywano ją w celu utworzenia w niej siedziby władz Zakonu Krzyżackiego. Zespół zamkowy tworzą trzy części: Zamek Wysoki, który był siedzibą konwentu klasztornego, Zamek Średni, stanowiący siedzibę wielkiego mistrza i główny ośrodek państwa zakonnego, oraz podzamcze, nazywane Zamkiem Niskim, gdzie znajdowały się budynki gospodarcze twierdzy.
     Zamek po 1457 r. stal się jedną z rezydencji królów Polski, następnie po pierwszym rozbiorze Polski w 1772 r. powrócił w granice Prus. Dopiero po II wojnie światowej powrócił we własność Polski,  stając się symbolem dziedzictwa kulturowego Europy, przyciągając coraz większe rzesze turystów z całego świata.     W 1961 r. utworzono w zamku Muzeum Zamkowe w Malborku, zajmujące się odbudową, konserwacją, zagospodarowaniem i utrzymaniem zamku. Gromadzi ono zbiory, prowadzi prace badawcze i organizuje wystawy i imprezy historyczne artystyczne. W 1997 r. zespół zamkowy w Malborku został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Naturalnego UNESCO[1]

    Majestatyczność budowli i staranność w ich  wykonania jest dowodem na to jak istotne dla Państwa Krzyżackiego było poczucie bezpieczeństwa. Wszystkie warownie obronne budowane przez krzyżaków były konstruowane w taki sposób aby zapewnić ich mieszkańcom bezpieczeństwo na najwyższym poziomie. W czasach Państwa Krzyżackiego konflikty zbrojne były naturalną częścią życia, a tworzenie warowni obronnych, trudnych do zdobycia i zapewniających bezpieczeństwo - konieczne do przetrwania.
    Widzimy jednak, że również w obecnej rzeczywistości poczucie bezpieczeństwa jest jedną z podstawowych potrzeb człowieka. W dzisiejszym świecie, który zmienia się bardzo dynamicznie, w którym nadal istnieje dużo zagrożeń dla współczesnego człowieka, bardzo ważne jest aby poszerzać swoją wiedzę na temat szeroko pojętego bezpieczeństwa. W swojej pracy zawodowej mam taką właśnie możliwość. Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa z siedzibą w Poznaniu, w której jestem wykładowcą jest propagatorem edukacji w obszarach bezpieczeństwa człowieka - istotnego tak samo dzisiaj jak i w czasach średniowiecznych. Młodzi ludzie, chcący rozwijać się w tym właśnie obszarze, na naszej Uczelni mają możliwość studiowania na takich kierunkach jak bezpieczeństwo narodowe, wewnętrzne, publiczne, morskie i zdrowotne. Kierunki te kojarzą się z tzn. "twardym bezpieczeństwem".  
    Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa z siedzibą w Poznaniu posiada jednak szerszą gamę kierunków studiów. Na Uczelni spotykam się ze studentami takich kierunków jak psychologia, pedagogika czy zarządzanie. Kierunki te mogą nie kojarzyć się na pierwszy rzut oka z bezpieczeństwem. Jest to jednak mylne wrażenie, gdyż bezpieczeństwo człowieka obejmuje swoim zasięgiem wiele sfer życia człowieka, również sferę społeczno - psychologiczną. Duże zapotrzebowanie na rynku pracy na specjalistów zajmujących się zaspokajaniem potrzeby bezpieczeństwa pokazuje, że człowiek jako istota społeczna, teraz tak jak i wiele wieków temu, potrzebuje zrównoważonego środowiska aby mógł żyć i  prawidłowo się rozwijać. 


Fot. 1. Zamek krzyżacki w Malborku
Źródło : Narodowy Instytut Dziedzictwa, Zamek w Malborku, http://www.nid.pl/pl/Informacje_ogolne

/Zabytki_w_Polsce/Miejsca_na_liscie/Lista_miejsc/miejsce.php?ID=161 (dostęp 17.05.2022 r.)


[1] Jackiewicz-Ganiec M., Ganiec M., Zamki państwa krzyżackiego w dawnych Prusach, Studio wydawnicze ARTA Mirosław Garniec, 2009, s. 213-253.

Komentarze

  1. To prawdziwy skarb Polski

    OdpowiedzUsuń
  2. Coś pozytywnego pozostawili po sobie Krzyżacy. 😉

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Zamek Kapituły Pomezańskiej w Kwidzynie

Szlak Zamków Gotyckich - Zamek w Bytowie

Zamek krzyżacki w Pasłęku