Zamek Kapituły Warmińskiej w Olsztynie

 

    Ślady istnienia państwa krzyżackiego widać również na Warmii, a głównym przykładem średniowiecznego budownictwa krzyżackiego jest Zamek Kapituły Warmińskiej w Olsztynie.  Dobrze zachowaną murowaną budowlę zaczęto wznosić już w połowie XVI w. równocześnie budując przyzamkową osadę. 

    Zamek miał być najważniejszą siedzibą administratora południowej Warmii, a także miejscem bezpiecznego przechowywania skarbca kapituły. Zamek składał się z dwóch skrzydeł, głównego mieszkalno-gospodarczego oraz naprzeciwległego skrzydła gospodarczo-administracyjnego, które połączone były murami kurtynowymi. W środku powstał kwadratowy dziedziniec, a w zachodnim narożu stworzono wieżę obronną. Cały zamek otoczony był dodatkowo murami obronnymi z basztami. Jedyne wejście na zamek prowadziło przez most wybudowany nad fosą zalaną rzeką Łyną. 

    Zamek w czasach swojej świetności pełnił przede wszystkim funkcje obronne i był główną siedzibą administratora kapituły, którego funkcje przez pięć lat pełnił Mikołaj Kopernik[1]. W marcu 1945 r., na zamku utworzono Muzeum Mazurskie, które przekształcono w 1975 r. w Muzeum Warmii i Mazur. Muzeum prowadzi działalność naukową, wydawniczą, wystawienniczą, popularyzatorską i naukową, a od 1973 r. corocznie na zamku odbywa się spotkanie kulturalne „Śpiewany poezję”.


Fot. 1. Zamek Kapituły Warmińskiej, 
Źródło: https://visit.olsztyn.eu/place/1047/zamek-kapituly-warminskiej, (dostęp 23.05.2022 r.)



Fot.2. Zamek Kapituły Warmińskiej,
Źródło: https://visit.olsztyn.eu/place/1047/zamek-kapituly-warminskiej, (dostęp 23.05.2022 r.).


[1] Czubiel L., Zamki Warmii i Mazur, Wyd. „Pojezierze”, Olsztyn 1986, s. 52-55.

Komentarze

  1. Ciekawe miejsce ☺

    OdpowiedzUsuń
  2. Polecam Muzeum Warmii i Mazur, byliśmy z rodziną rok temu, super miejsce :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Zamek Kapituły Pomezańskiej w Kwidzynie

Szlak Zamków Gotyckich - Zamek w Bytowie

Zamek krzyżacki w Pasłęku