Zamek Krzyżacki w Giżycku

     Opisując szlak gotyckich zamków nie sposób nie wspomnieć o monumentalnym zamku krzyżackim mieszczącym się w Giżycku. To przepiękne miasto położone w sercu Krainy Wielkich Jezior Mazurskich urzeka zarówno pięknem natury jak i średniowiecznymi budowlami zamieszkiwanymi niegdyś przez zakon krzyżacki. Niezwykłe jest też położenie samego zamku, który leży nad kanałem Łuczańskim, łączącym jezioro Kisajno i Niegocin.


 Fot.1  Zamek krzyżacki w Giżycku, https://pl.wikipedia.org/wiki/Zamek_w_Gi%C5%BCycku#/media/Plik:ZamekGizycko.jpg, (dostęp 24.06.2022 r.)

 Giżycko jest miastem bliskim mojemu sercu. Po pierwsze dlatego, że jest to miasto w którym, kiedy byłam dzieckiem, spędzałam każde wakacje. Po drugie to właśnie tutaj znajduje się jeden z dziewięciu wydziałów     Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa z siedzibą w Poznaniu, w której jestem wykładowcą. 


Fot. 2 Budynek w którym znajduje się Wydział Nauk Społecznych Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa, Wieści z Mazur, https://wiesci.mazury.pl/wyzsza-szkola-bezpieczenstwa-w-gizycku-co-powinienes-wiedziec/ (dostęp 23.06.2022 r.).

    Pierwsze wzmianki o zamku sugerują, że już 1340 roku zamieszkiwał go prokurator krzyżacki, pełniący rolę sądowniczą, administracyjną i dowódczą. Źródła nie wskazują jednoznacznie, czy ówczesny zamek, zniszczony przez Litwinów w 1366 roku,  istniał w miejscu obecnego, murowanego zamku, który został wzniesiony  w 1400 roku. 

    W pobliżu zamku w XV wieku powstał mały znaczący folwark, ponieważ w tym okresie brakował ludzi do pracy na zamku. Osadnictwo w pobliżu zamku było w tym czasie słabo rozwinięte. Nieliczna okoliczna ludność uczęszczała wówczas do kaplicy zamkowej na nabożeństwa, a niektórzy z nich pracowali jako służba na zamku. 

    W 1455 roku, w czasie wojny trzynastoletniej wojska polskie zdobyli zamek krzyżacki, po czym go zburzyli. Następnie już po wojnie Krzyżacy ponownie odbudowali zamek. Nie wierzyli jednak w jego możliwości obronne, to też pod koniec zimy 1520 roku, postanowili przenieść się do Rynu, a zamek w Giżycku podpalić.


Fot. 3. Zamek Krzyżacki w Giżycku, https://pl.wikipedia.org/wiki/Zamek_w_Gi%C5%BCycku#/media/Plik:ZamekGizycko.jpg, (dostęp 24.06.2022 r.).

   Zamek został odrestaurowany w stylu późnego renesansu na przełomie XVI i XVII wieku w stylu gotyckim. Dawniej od strony jeziora znajdowały się dwa skrzydła zamku oraz podzamcze. Niestety po pierwotnej budowie zachowało się jedno skrzydło mieszkalne z późnorenesansowymi zwieńczeniami murów szczytowych.

    W latach 2009-2011 hotel został gruntownie odrestaurowany. Została dobudowana baszta oraz trzy skrzydła stylizowane na późny gotyk, które odtwarzają ich współczesny kształt. W murach budowli powstał luksusowy hotel, który zaprasza gości do spędzenia czasu, w miejscu, które swoim klimatem potrafi przenosić w czasie. 


Źródła: 

1. M. Haftka, „Zamki krzyżackie w Polsce. Szkice z dziejów”, Malbork-Płock 1999.

2. G. Białuński, „Inwentarz zamku leckiego (giżyckiego) z 1514 r.”, Masovia, 3, 2000.

3. Atrakcje mazury, https://atrakcje.mazury.pl/zamek-gizycko/ (dostęp 24.06.2022 r.).


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Zamek Kapituły Pomezańskiej w Kwidzynie

Szlak Zamków Gotyckich - Zamek w Bytowie

Zamek krzyżacki w Pasłęku