Zamek Krzyżacki w Rynie

  Zamek krzyżacki komturstwa w Rynie (Mazury), jest kolejnym punktem na mapie Szlaku Gotyckich Zamków. Budowę warowni rozpoczęto w 1377 r. i była ona najdalej wysuniętą na południowy - wschód terenów państwa krzyżackiego strażnica oraz bazą do dalszego podboju ziem. 

Fot. 1.  Zamek Ryn 
Źródło: Hotel Zamek Ryn, https://www.zamekryn.pl/galeria, (dostęp 15.07.2022 r.).

    Zamek zbudowany na planie prostokąta, z jedynym południowo - wschodnim skrzydłem, oraz z wieżą w zachodnim narożu, a także dziedzińcem stworzonym między skrzydłem a murami obronnymi otaczającymi go z trzech stron. W budynku znajdowały się pomieszczenia reprezentacyjne. Były to: kaplica, kapitularz, komnata dla komtura, a później prokuratora. Natomiast wyższe partie budynku pełniły funkcje obronne i magazynowe. Całość otoczona była fosą, jak większość zamków budowanych przez Zakon, będącą dodatkową obroną przed wrogiem.

 W czasach swojej świetności, warownia pełniła funkcje administracyjne i gospodarcze, siedzibę swoją mieli tu administratorzy ziem i prokuratorzy. Po II wojnie światowej w zamku mieściły się placówki administracyjne i kulturalne, siedziby urzędów, muzeum regionalne, galeria sztuki i biblioteka

    2001 r. zamek został wystawiony na sprzedaż i obecnie jest własnością prywatną, w której mieści się Mazurskie Centrum Kongresowo - Wypoczynkowe „Zamek Ryn”. Turyści  mają możliwość zwiedzenia zamku oraz  obejrzenia zgromadzanych eksponatów takich jak hełmy czy szaszaki normańskie, włócznie i zbroje rycerskie. Właściciel zamku zadbał o atrakcje również dla dzieci tworząc plac zabaw dla najmłodszych oraz wakacyjne animacje. Cyklicznie odbywają się tu również biesiady rycerskie, dzięki którym można przenieść się do średniowiecznych czasów, przebierając się w zbroje rycerskie i balowe suknie.  Dla tych, którzy chcą odpocząć dostępne jest Spa Księżnej Anny, basen podziemny czy solarium. Nudzić nie będą się również Ci, którzy lubią spędzać czas aktywnie uprawiając sport czy lubiący korzystać z innych rozrywek, ponieważ w zamku znajduje się również sala fitness, bilard, kort tenisowy, akademia golfa oraz kasyno. W murach średniowiecznej budowli nie mogło zabraknąć restauracji, która serwuje przepyszne dania do których podawane są wina z własnej winiarni. Zamek dysponuje również salą balową udostępnianą na takie imprezy jak wesela, bale sylwestrowe czy imprezy firmowe. 

Fot. 2.. Podziemne baseny w Hotelu Zamek Ryn
Źródło: Hotel Zamek Ryn, https://www.zamekryn.pl/galeria, (dostęp 15.07.2022 r.).

Fot. 3.  Restauracja w Zamku Ryn
Źródło: Hotel Zamek Ryn, https://www.zamekryn.pl/galeria, (dostęp 15.07.2022 r.).

     Miejsce to zachwyca swoim urokiem, przyciąga wieloma atrakcjami, a odwiedzający je goście mogą przenieść się do czasów świetności zakonu krzyżackiego zamieszkującego niegdyś te ziemie. 
 Hotel Zamek Ryn jest przykładem w jaki sposób wykorzystać atrakcje historyczno -kulturowe, aby zachowując ich unikalny charakter i nie niszcząc zabytkowych budowli, dostosować je do współczesnych potrzeb klienta. Zarządzanie tak ogromnym obiektem, ukierunkowanym na wiele działalności, zarówno hotelowych, gastronomicznych, wellness i spa, czy też kulturalnych wymaga ogromnej wiedzy i praktycznych umiejętności. Wszystkich tych, których są zainteresowani zdobyciem profesjonalnej wiedzy z zakresu zarządzania oraz nabycia praktycznych umiejętności, zapraszam do studiowania kierunku Zarządzanie w    Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa z siedzibą w Poznaniu :) 



1.  Czubiel L., Zamki Warmii i Mazur, „Pojezierze”, Olsztyn 1986, s. 82-84.

2.  Hotel Zamek Ryn, https://www.zamekryn.pl/, (dostęp 15.07.2022 r.).

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Organizacje i stowarzyszanie promujące region Warmii

Warmińskie cuda natury

Zamek Krzyżacki w Ostródzie