Zamek krzyżacki w Działdowie
Zamek budowany był wieloetapowo, a jako pierwszy wzniesiono Dom Duży. W kolejnych latach powstały murowane kurtyny z gankiem, otaczające dziedziniec zamku, a później południowo - wschodnie i północno - zachodnie skrzydła mieszkalne, oraz piętro spichlerzowe. Rozbudowa zamku miała związek z podniesieniem rangi Działdowa do stolicy wójtostwa.
Fot. nr 2. Zamek Krzyżacki w Działdowie, https://www.zamkipolskie.com/dzial/dzial.html, (dostęp 23.08.2022 r.).
Już w 1409 roku Zakon Krzyżacki wygrał walkę o zamek z największym wówczas wrogiem - wojskiem polskim, prowadzonym przez księcia mazowieckiego Bolesława. Radość nie trwała jednak długo, ponieważ rok później 12 lipca armia polsko - litewska zmierzająca na Grunwald opanowała warownie bez walki. Rycerze zakonu krzyżackiego w tym czasie organizowali siły pod Kurzętnikiem, to też zdobycie zamku w Działdowie nie stanowiło dla wojsk Jagiełły problemu. Zamek szybko jednak wrócił w ręce zakonu. Po opuszczeniu ziem przez wojski polsko - litewskie, 24 września zamek został podstępnie odbity i przekazany ponownie w ręce zakonu.
Przez kolejne lata Działdowo przechodziło z rąk do rąk, aż w 1466 roku na mocy pokoju toruńskiego trafiło ponownie w ręce Zakonu. Mijały stulecia a murowana warownia obronna w Działdowie była obiektem walk, kolejnych pokoleń rycerzy zakonnych oraz wojsk polskich.
Kiedy Państwo Zakonne przestało istnieć i stało się uzależnionymi od Polski Prusami Książęcymi, zamek w Działdowie zmienił swoje przeznaczenie i stał się siedzibą administracyjną starosty. W połowie XIX wieku warownia pełniła już tylko funkcje gospodarcze, a z powodu złego stanu zabudowy podjęto decyzję o jego częściowej rozbiórce. Przed I wojną światową rozpoczęto pierwsze działania mające na celu naprawę budowli i przeznaczenie jej na magazyny gospodarcze. Niestety, zarówno I jak i II wojna światowa odcisnęła piękno na budowli, która została bardzo zniszczona przez pociski artyleryjskie. Dopiero w 1973 roku rozpoczęto odbudowę skrzydła zachodniego, która skończyła się na początku kolejnego stulecia. Niestety odbudowana części zamku w stylu nowoczesnym, nijak ma się do pozostałości po średniowiecznej warowni zakonu krzyżackiego. Do dzisiaj pozostał w całkiem dobrym stanie Główny Dom mieszkalny ze zdobionym szczytem, a także mur obwodowy ze strony zachodniej i północnej. W odbudowanej części znajdują się urzędy miejskie, natomiast w części średniowiecznej znajduje się ekspozycja historyczna Działdowo - miasto i ludzie dawnego pogranicza.
Szczyt bezguscia
OdpowiedzUsuń