Zamek krzyżacki w Olsztynku
Zamek krzyżacki w Olsztynku zbudowany został w połowie XIV wieku, na miejscu drewnianego grodu z XIII wieku. W odróżnieniu od innych zamków krzyżackich nie był on siedzibą zakonu ani komtura, a zbudowany został z myślą o przeznaczeniu go na siedzibę burgrabiego, który miał ściągać należności podatkowe, z niedużego podległego obszaru, oraz kontrolować szlak handlowy z północy na południe. Twierdza została zdobyta przez wojska polsko - litewskie bez walki, dwa dni po bitwie pod Grunwaldem. Nie duża załoga zakonu krzyżackiego poddała się, kiedy fortyfikacje miasta zostały zburzone. I tak gotycka warownia do 1411 roku, do wojny trzynastoletniej i podpisania porozumienia pokoju toruńskiego, była w rękach polsko - litewskich. Po czym ponownie wróciła w posiadanie zakonu krzyżackiego.
Warownia podobnie jak większość gotyckich zamków krzyżackich zbudowana była na planie czworoboku i otoczona murem. Według niektórych źródeł zamek posiadał jedno skrzydło według innych cztery. Badania archeologiczne potwierdzają jednak istnienie południowego skrzydła, zbudowanego od strony miasta oraz północnego. Główne południowe skrzydło obejmowało kaplice, refektarz, pokój gościnny i zbrojownię. Na podzamczu ulokowany został folwark, młyn i browar. Wszystko otoczone było murem obronnym i fosą. Warownia, mimo, iż nie stanowiła strategicznego punktu, była solidnie zabezpieczona.
Fot. 2. Aktualny wygląd zamku krzyżackiego w Olsztynku, https://www.nocowanie.eu/zamek_krzyzacki,98294.html, (dostęp 20.09.2022 r.)
W latach 1847 -1849 dobudowano wschodnie skrzydło, a cały budynek przeznaczono i zaadoptowano na gimnazjum. W trakcie II wojny światowej zamek został zniszczony, zachowując jedynie fragmenty piwnicznych sklepień oraz murów. Obecnie w odbudowanym zamku znajduje się Zespół Szkół im. Krzysztofa Celestyna Mrongowiusza.
Źródła:
1.Polska: mapa zamków – Warszawa Wrocław: Polskie Przedsiębiorstwo Wydawnictw Kartograficznych im. Eugeniusza Romera, 1995
2. Zamki i Warownie, https://www.zamkipolskie.com/olsztynek/olsztynek.html, (dostęp 20.09.2022 r.).
Komentarze
Prześlij komentarz