Zamek krzyżacki w Szczytnie
Historia zamku w Szczytnie sięga 1350 roku, kiedy to pomiędzy dwoma jeziorami Małym i Wielkim wzniesiona została drewniana strażnica, otoczona wałem i fosą. Niespełna dwadzieścia lat później Litwini najeżdżając na Państwo Krzyżackie spalili drewniano - ziemną strażnicę. Na jej miejscu w latach 1370 -1380 krzyżacy zbudowali murowaną warownię. Zamek został wzniesiony na planie czworoboku, w środku którego znajdowała się studnia. Od strony południowo - wschodniej rozciągało się podzamcze, które wraz z całym zamkiem było otoczone fosą. Sam zamek nie był szczególnie duży, natomiast imponujące podzamcze, na którym znajdowało się wiele budynków gospodarczych, miało na wypadek wojny, być miejscem schronienia dla miejscowej ludności.
Fot. 1. Zamek krzyżacki w SzczytnieŹródło: Made in Warmia i Mazury, https://madeinwm.pl/krzyzacka-historia-w-nowym-wydaniu/, (dostęp 25.10. 2022 r. )
Zamek należał do komturstwa elbląskiego i był siedzibą prokuratorów. Podczas wojny polsko - krzyżackiej zamek został przez wojsko polskie zdobyty i przez jakiś czas został siedzibą księcia mazowieckiego. W 1466 roku na mocy pokoju toruńskiego ponownie wrócił w ręce Prus i do 1525 roku był siedzibą komturstwa pasłęckiego. Po sekularyzacji zakonu krzyżackiego książę Jerzy Fryderyk ustanowił zamek w Szczytnie siedzibą starosty, a później przeznaczył go na zameczek myśliwski i przebudował oraz zaadoptował na cale reprezentatywne.
W XVII wieku zamek, który popadał w ruinę został w większości rozebrany, ponieważ władze wyprzedawały cegły mieszkańcom miasta, którzy budowali wówczas swoje domu. Rozebrano wówczas jedno skrzydło od strony podzamcza oraz wieże, mury obronne i wyższe kondygnacje pozostałych skrzydeł.
Rys. 1. Rekonstrukcja zamku krzyżackiego w Szczytnie z VX i XVI wieku.
Źródło: Architektura średniowiecza i starożytności, https://madeinwm.pl/krzyzacka-historia-w-nowym-wydaniu/, (dostęp 25.10.2022 r.).
W 1928 roku ruiny zamku zostały przekazane na muzeum regionalne i wówczas zaczęto remontować trzy skrzydła zamku, których ruiny zaadoptowano na pomieszczenia urzędu oraz oddział Muzeum Warmii i Mazur.
Szczytno jest miastem szczególnie ważnym dla mnie, jako wykładowcy Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa z siedzibą w Poznaniu, ponieważ w Wydziale Nauk Społecznych w Giżycku, na którym miałam możliwość prowadzić zajęcia, spotkałam wielu utalentowanych studentów, pochodzących właśnie ze Szczytna. To właśnie oni, dowiadując się o moim blogu, zainspirowali mnie do opisania również zamku w Szczytnie, opowiadając mi o nim i zapraszając do zwiedzenia go - co mam nadzieję uda mi się uczynić, przy następnej okazji prowadzenia zajęć w Wydziale Nauk Społecznych Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa :)
Źródła:
1. Zamki Polskie, https://www.zamki.pl/?idzamku=szczytno, (dostęp 24.10.2010 r).
2. Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, https://muzeum.olsztyn.pl/6397,quotnarodziny-polskiego-big-beatuquot.html, (dostęp 24.10.2022 r).
Komentarze
Prześlij komentarz