Organizacje i stowarzyszanie promujące region Warmii


 Kontynuując temat z poprzedniego postu opowiem o kolejnych organizacjach i stowarzyszeń promujących region Warmii.

        Kultywowaniem kultury ludowej Warmii zajęło się również Stowarzyszenie Kulturalne o statusie Organizacji Pożytku Publicznego, „Zespół Pieśni i Tańca Warmia”. Początki „Warmii” jeszcze jako Szkolnego Zespołu Tanecznego Technikum Kolejowego w Olsztynie sięgają lat 50. XX w. Przez ponad pół wieku „Zespół Pieśni i Tańca Warmia” dokonał wielu działań na rzecz promowania kultury Warmii, rozpowszechniając wyjątkową tradycję tańca ludowego w całym kraju i poza jego granicami. Kultywowanie tradycji narodowych i regionalnych przez byłych i obecnych członków zespołu, jest promocją dla historycznej krainy na arenie międzynarodowej. Stowarzyszenie Kulturalne „Zespół Pieśni i Tańca Warmia” jest organizatorem wielu imprez o charakterze kulturalnym. Jedną z takich imprez są „Międzynarodowe Olsztyńskie Dni Folkloru”, mającą na celu upowszechnianie dorobku niematerialnego dziedzictwa kulturowego wielu narodowości, a także przybliżenie społeczności regionu Warmii, jak i odwiedzającym turystom, piękna zawartego w muzyce i tańcu ludowym. Stowarzyszenie jest organizatorem wielu konkursów o tematyce kulturalnej, których celem jest promocja i ochrona cennego, materialnego i niematerialnego dziedzictwa kulturowego Warmii. 



    Stowarzyszeniem zajmującym się działaniami wpływającymi na rozwój społeczny i kulturowy na terenie Warmii, jest również „Stowarzyszenie Południowa Warmia”, utworzone w 2007 r. z siedzibą w Barczewie. Zajmuje się ono rozbudową i poprawą standardu infrastruktury społecznej, kulturowej, sportowej, rekreacyjnej i turystycznej oraz poprawą estetyki przestrzeni publicznej na obszarze działania Stowarzyszenia. Ważne miejsce w działalności organizacji zajmują inicjatywy mające na celu zachowanie zasobów dziedzictwa historyczno - kulturowego w regionie południowej Warmii. Stowarzyszenie wspiera współpracę organizacji samorządowych i pozarządowych wraz z podmiotami gospodarczymi zajmującymi się promocją oraz ochroną kultury i tradycji. Wsparcie finansowe mogą otrzymać podmioty podejmujące inicjatywy w ramach odnowy i rozwoju wsi oraz małych przedsięwzięć polegających między innymi na remoncie, konserwacji, restauracji obiektów zabytkowych i o dużym znaczeniu historycznym. Wsparciem finansowym objęte są również projekty związane z tworzeniem, remontowaniem i doposażeniem muzeów oraz innych obiektów eksponujących lokalne dziedzictwo. Środki finansowe na wymienione działania pochodzą z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Obszarów Wiejskich „Europa inwestuje w obszary wiejskie” i realizowane są w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020. 

    Zasoby dziedzictwa historyczno - kulturowego Warmii oraz potrzeba ich ochrony, a zarazem promocji, są powodem istnienia organizacji i stowarzyszeń działających w tym regionie. Działalność Lokalnych Organizacji Turystycznych przyczynia się do budowania poczucia wspólnoty i wzmocnienia lokalnej tożsamości. Tworzenie partnerstwa między członkami stowarzyszeń wpływa pozytywnie na budowanie wiarygodności i społecznego poparcia w działaniach. Organizacje umożliwiają również przepływ wiedzy i doświadczenia dotyczącego możliwości ochrony i promocji walorów środowiska przyrodniczego i kulturowego.  

    Wiedza ta jest niezbędna do tworzenia działań promocyjnych, co wpływa pozytywnie na  rozwój regionu. Zdolność przekazywania takiej wiedzy a także praktycznych umiejętności w zakresie rozwoju jest coraz bardziej pożądana w dzisiejszym świecie i na współczesnym runku pracy, który zmienia się w zaskakująco szybkim tempie. Jeśli ktoś z Was, chciałby zwiększyć swoją atrakcyjność jako uczestnika rynku pracy to serdecznie Was zachęcam do podnoszenia swoich kwalifikacji zawodowych, zwłaszcza podejmując naukę na studiach podyplomowych. Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa z siedzibą w Poznaniu, w której pracuję, w swojej ofercie posiada studia, ukierunkowane na rozwój umiejętności doradczych i coachingowych (https://www.wsb.net.pl/pod.../coaching-i-doradztwo-zawodowe/). Podejmując na nich naukę możemy skorzystać zarówno jako odbiorca tych treści wdrażając je w swoje życie, a po ich ukończeniu, jako specjaliści w zakresie Coachingu i doradztwa zawodowego.  Do czego serdecznie Was zachęcam, bo bez względu na to czy mówimy o człowieku, o firmie, o organizacji, czy o regionie - musimy zdawać sobie sprawę, że kluczem do sukcesu jest świadomość naszego potencjału i umiejętność jego odpowiedniego wykorzystania. 

    

Źródło:

1. Program rozwoju Obszarów Wiejskich, https://prow.warmia.mazury.pl/poludniowa-warmia/, ( dostęp 7.11.2022 r.)

2. Ratujmy Warmińskie Kapliczki („Dom Warmiński”), http://www.domwarminski.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=141:projekt-ratujemy-warminskie-kapliczki-dom-warminski&catid=26:kapliczkiprzydrozne&Itemid=124 (dostęp 7.11.2022 r.). 

3. Zespół Pieśni i Tańca Warmia, http://www.warmia.org.pl/historia-zepolu_37.html (dostęp 7.11.2022 r.). 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Zamek Krzyżacki w Kętrzynie

Zamek krzyżacki w Pasłęku